TESBİH

Bir erkeğe armağan edilebilecek en güzel eşyalardan biri hiç kuşkusuz tesbihtir. Yapımı ayrı bir incelik isteyen tesbih armağan edilen kişinin yüreğini okşayacak bir nesnedir aynı zamanda.
Bodukko şıkkehribar, oltu ve gümüş tesbihlerini sizlerin beğenisine sunuyor.

Yalnızca İslam geleneklerinde değil Budist ve Hristiyan geleneğinde de önemli bir yere sahip tesbih Türk kültüründe yalnızca dini bir öğe olmaktan çıkmış ve zamanla erkeklerin vazgeçilmez bir aksesuarı durumuna gelmiştir.

Türk kültüründe Allah’ın adlarını temsilen 99 taneden Allah’ı anmak için yapılan namaz tesbihlerinin yanı sıra bir aksesuar olarak kullanılmak üzere 33’lük tesbihler de bulunur. Tesbihin Türk kültüründe erkek aksesuarı olarak kullanımı yaygınlığını hiç yitirmemiştir. Öyle ki, kullanılan malzeme ve işçiliğiyle bir kimsenin yalnızca maddi gücünün değil aynı zamanda terbiye ve görgü düzeyinin de bir simgesi olmuştur.

Osmanlı padişahı III. Selimin en ünlü portlerinden biri elinde tesbih bulunan tablosudur. İstanbul beyefendilerinin kibarlıklarının göstergesi olarak tesbih taşıdıkları belgelerle kayıtlıdır. YTalnızca İstanbul beyefendilerinin değil bir önem İstanbul’daa ün salmış külhanbeylerinin tesbihsiz gezmediği de yine kültür tarihçilerimizce anlatılmıştır.

Osmanlı döneminde böylesine gözde bir aksesuar olan tesbih Cumhuriyet döneminde de popülerliğinden hiçbir şey yitirmemiştir. En başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetin önde gelen devlet adamlarının en sevdiği eşyaların başında tesbih gelir.

Tesbih Türk kültüründe öylesine sevilmiş öylesine anlamlar yüklenmiştir ki, insanların özel günlerinde birbirine armağan ettikleri bir aksesuar durumuna gelmiştir. Özellikle kehribardan ve gümüşten yapılan tesbihler armağan edilen kişiye verilen değeri belirten özel bir eşyaya dönüşmüştür.

Tesbih, Türk kültüründe delikanlılığa adım atmanın, ağırbaşlılığın, olgunluğun, yiğitliğin, kibarlık ve nezaketin, beyefendiliğin simgesidir. Bu yüzden tesbih geleneklerimizde ancak hak edenin taşıyabileceği bir eşyadır.

Tesbihin, tesbihçinin sanatini sergileyen en önemli parçası imamedir.

Bu, tesbihin ince görünmesini sağlamak üzere genellikle tanelerin uzunluğundan 4 ila 7 kat daha uzun tutulan ve dönel simetrik olan bir parçadır. Boğumlarından birinde hareket edebilen bir, iki ya da üç adet halka da bulunabilir. İmamenin altındaki iki delikten girip de üstündeki tek delikten çıkan tesbih ipinin iki ucu helezon biçimli burulur. Bu ipe birkaç adet küçük ve ip üzerinde kayamayacak kadar ip deliği dar tutulmuş olan tane daha eklenir. İki ucu burulmuş olan ipin bittiği yere hatime ya da tepelik denen, şekli tanelerinkinden farklı bir parça eklenir.

Bâzı tesbihlerin ucuna ibrişimden, ipekten, gümüş ya da altın tellerden yapılmış bir püskül takılır ki buna da kamçı denir.
Tesbih taneleri ise tesbihin ayrı bir el işçiliği isteyen bölümüdür. Tesbih tanelerinde de yine tesbih ustasının sanatı konuşur.

Bodukko siz değerli müşterilerimiz için tasarladığı birbirinden güzel ve birbirinden şık takıları ve aksesuarlarıyla her zaman yanınızda. Bodukko kehribar tesbih, Bodukko gümüş tesbih ve Bodukko oltu tesbih siz ve sevdikleriniz için hem güzel bir armağan hem de sevdiklerinize olan sevginizi ölümsüzleştirecek değerli bir anı olacaktır. Bodukko kehribar tesbih, Bodukko gümüş tesbih ve Bodukko oltu tesbihlerle yaşamınızı daha da güzelleştirin.

Bodukko tasarımlarıyla gözler her zaman üzerinizde olsun!

Bodukko ile mutluluk her zaman yanınızda olsun!

Tasarımlar ve sipariş için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sizin için tasarladığımız Tesbihlerimiz