KEHRİBAR TESBİH

Ateş kehribar olarak adlandırılan hammadde, tesbih yapımında çokça kullanılır. Çokça kullanılmasının nedeni maddenin, süre içinde renk ve şekil almasıdır. Ateş kehribar bileşenleri başlıca fenol, formaldehit ve boyadır. Sıkma kehribarlardan hariç muhteviyatında elyaf bulunmamasından dolayı görüntüleri saydamdır. Günümüzde sürekliliği olmayan obje ve nesnelerin, ustalar tarafınca işlenerek, tesbih haline getirmesiyle elde edilmiş tesbihlere Ateş Kehribar Tesbih denmektedir. Ateş Kehribar malzemeler sıkma kehribar grubu içinde yer alırlar.
Osmanlı Sıkma Kehribar Tarihiçesi

Sıkma kehribar tesbih diye adlandırılan malzeme, içeriği değiştirilerek özellikler kazandırılmış bir tür fenol formaldehittir. Fenol formaldehit, fenol ve formaldehitin katalizörlerle reaksiyonundan elde edilen ve ısıyla sertleşen bir maddedir. 2. Dünya savaşı yıllarına kadar üretiminin sürmüştür. Zaman geçtikçe maddenin dış yüzeyi koyulaşır. Yakıldığında kendine has koku veren bu malzeme Osmanlı, Alman Sakızı, Sıkma gibi isimlerle anılır.

Savaş yıllarında üretimi durmuş olan bu malzemeyi günümüzde üretmek için çeşitli çalışmalar yapılmış ancak hiçbir formülasyon eski dönemlerde yapılmış olan malzemedeki zaman içerisinde renk değiştirme özelliğini vermemiştir.

1910’lu yıllarla birlikte Osmanlı topraklarına giren sıkma kehribar, sigara ağızlığı, tesbih, şemsiye sapı, baston sapı, çekmece kulbu gibi alanlarda kullanılmıştır.

Osmanlı Kehribar Tesbih Özellikleri
Çokça ilgi gören tespih türlerinin başında gelen kuka, kuka ağacından yapılarn bir kehribar tespih çeşididir. Ham maddesi Hindistan cevizi gibi yabani bir çekirdektir. Osmanlının döneminde hekimlerce kullanılmıştır. Bu kehribar tespihin özelliği ilk alındığında açık renkliyken kullanıldıkça koyu kahverengiye dönüşmesidir. Osmanlılar sarayın bazı bölümlerine bu tespih olmadan kimseyi almazlarmış.
Bir diğer kehribar tesbih örneği ise pelesenktir. Pelesenk tespihi avuç içinizde ovaladığınızda çevreye güzel bir koku yayar.

Bodukko siz değerli müşterilerimiz için tasarladığı birbirinden güzel ve birbirinden şık takıları ve aksesuarlarıyla her zaman yanınızda. Bodukko kehribar tesbih, Bodukko gümüş tesbih ve Bodukko oltu tesbih siz ve sevdikleriniz için hem güzel bir armağan hem de sevdiklerinize olan sevginizi ölümsüzleştirecek değerli bir anı olacaktır. Bodukko kehribar tesbih, Bodukko gümüş tesbih ve Bodukko oltu tesbihlerle yaşamınızı daha da güzelleştirin.

Bodukko tasarımlarıyla gözler her zaman üzerinizde olsun!

Bodukko ile mutluluk her zaman yanınızda olsun!

Tasarımlar ve sipariş için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sizin için tasarladığımız Kehribar Tesbihler