OSMANLI KEHRİBAR

Çok fazlasıyla talep gören tespih türlerinin başını çeken kukanın, kuka ağacından yapılarak meydana getirilen bu tespihin eldeki bakterileri yok ettiğini ve kukanın yararlarını şu şekilde anlatalım. En çok tercih edilen bir kehribar tespih çeşittir kuka. Ham maddesi Hindistan cevizi gibi yabani bir çekirdektir. Osmanlının döneminde hekimlerin kullanmış olduğu bir kehribar tesbihtir. Bu kehribar tespihin özel olması ise ilk alındığında açık bir renktedir. Kullanıldıkça koyu kahverengi haline gelir. Eldeki bakteri ve eldeki terlemeyi yok eder. Osmanlı zamanında sarayın bazı bölümlerine bu tespih olmadan kimseyi almazlarmış. İlla ellerinde bu tespihin olması lazımmış. Bu tespih maksimum rağbet gören tesbihlerdendir. Tam bir stres tesbihidir. Çok sağlam bir tesbihtir.
Pelesenk’in ise Osmanlı sadrazamlarının, Mısır da ise varlıklı kişilerin sandukasını yaptırdığı Pelesenk diye bir tesbihimiz var. Osmanlı zamanlarında sadrazamların kullandığı bir ağaçtır. Bu tespihi avuç içimiz içerisinde ovaladığımız zaman ise güzel bir koku etrafa yayar. Belli bir süre sonrasında hem kendi kokusunu yayar aynı süre zarfında kullanan şahısın teninin kokusunu yaymaya başlar.
Osmanlı Sıkma Kehribar Tarihi
Sıkma kehribar tesbih diye tabir ettiğimiz malzeme içeriği değiştirilerek özellikler kazandırılmış bir tür fenol formaldehittir. Fenol formaldehit, fenol ve formaldehitin katalizörlerle reaksiyonundan elde edilen ve ısıyla sertleşen bir tür materyaldir. 2.Dünya savaşı yıllarına kadar üretimi yapıldığı bilinmektedir. Zaman geçtikçe dış yüzeyi koyulaşır, yakıldığında kendine has koku veren bu malzeme Osmanlı, Alman Sakızı, Sıkma gibi isimlerle anılır.
Savaş yıllarında üretimi durmuş olan bu malzemeyi günümüzde üretmek için çeşitli çalışmalar yapılmış ancak hiçbir formülasyon çalışması eski dönemlerde yapılmış olan malzemedeki zaman içerisinde renk değiştirme(koyulaşma)özelliğini vermemiştir.
Malzeme 1910’lu yıllarla birlikte Osmanlı topraklarına girmiştir. Bizde ise sigara ağızlığı, tesbih, şemsiye sapı, baston sapı, çekmece kulbu gibi alanlarda kullanılmıştır.