AKİK

-Uğur ve bereket taşıdır.
-Kan dolaşımını kolaylaştırır.
– Erkeklerde, erkeklik bezini, kadınlarda yumurtalıkları korur. Cinsel organları aktivite eder.
-Sağlık ve uzun ömür simgesidir.
Turuncu akik kendinizi sıkıntılı ve ümitsiz hissettiğiniz zamanlarda olayların
iyi yönlerini görmenize yardım eder.
-Sebepsiz sıkıntıyı alır.
-Sarı akikle yaşamdan zevk alırsınız.
– Ateş akiği yaşadığınız ana yoğunlaşma isteğinizi güçlendirir.
– Ciddiyet, dayanıklılık ve sükunet sağlar.
– Olumsuz duyguları çözüp iç benliği korur.
– Kendinize güven duymanızı sağlar.
En bilindik sağlık taşlarından biridir. Fiziksel güç verir. Enerjinin yenilenmesini sağlar. Zihin, Ruh ve Beden uyumu sağlar. Negatif enerjiyi temizler.
-Kanser hastalarında tedavi sürecinde olumlu etkileri vardır.
– Bedeni toksinlerden arındırır ve gençleştirir.
-Kanın hızla pıhtılaşmasını sağlayarak akan kanı durdurur. Bu etkiyi göstermesi için kesiğin üstüne veya yanına temas ettirerek bekletmeniz yeterli.
– Burun kanamalarına iyi gelir. İçerisinde Agat taşının bekletildiği su buruna çekilir. Burunun içindeki mukozayı ve kılcal damarları onarır ve yeniden kanamasını önler.
– Bir topraklama taşıdır, bedendeki fazla elektriği boşaltır.
-İnsanın sürekli yaşadığı korkuları yenmesini sağlar.
-Dikkati toplamaya yardım ettiği için sınavlarınıza çalışırken faydasını görebilirsiniz. Algılama, bit konu üzerinde zihinsel yoğunlaşma, analitik düşünme gibi mental fonksiyonları güçlendirir.
-Lenf sisteminde lenf sıvısının dolaşımını rahatlatır. Bu sistemi temizler.
– Özellikle nazar konusunda çok etkilidir. Pek çok kişi yüzüklerinin ellerinde parçalandığını görmüştür. Nazara karşı koruma sağlar.
– Kalbinizi korur, kan dolaşımı sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bu etkileri göstermesi için özellikle kolye olarak kullanılması gerekir.
– Yorgun gözlerinizin üstüne koyduğunuzda gözleriniz rahatlar.
– Ağrılara iyi gelir. Darbe alan yerlere temas ettirildiğinde ağrılarınızın kısa sürede dindiğini görebilirsiniz.
– Ceplerinde bu taş bulunan çocuklarda sakinlik ve dinginlik görebilirsiniz. Yürümekte zorlanan ve sürekli düşen çocukların dengelerini bulmalarına yardım eder.
– Eskiden sindirim sistemi sorunu yaşayanlar içerisinde bu taşın bekletildiği sudan içerek şifa bulurlardı. Gastrit sebebiyle oluşan rahatsızlıkları hafifletici etkisi vardır. Mide ve bağırsaklar için faydalıdır.
– Hamilelikte anne ve bebeğin sağlığı için faydalı etkileri vardır. Bebek için akik taşı bileklik tavsiye edilir. Yeni anne olan kadınlardaki bebek stresini azaltarak daha rahat bir alışma süreci geçirmelerini sağlar. Anne sütünün artmasını sağlar.
-Kemikleri kuvvetlendirir, dişler için faydalıdır.
– Duygusal çöküntülerden çıkmayı sağlar, depresyonu giderir.
– Anksiyete rahatsızlığını hafiflettiği gözlenmiştir.
– Baş dönmesi yaşayan kişilere iyi gelir.

Güçlü bir enerjisi olan akik, cinsel organlar ve cinsel güç için yararlıdır.
Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır.
Canlılık veren enerjisi ile, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz zamanlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar. İnsanların olumsuzlukları sizi kolayca etkiliyorsa akik size iyi gelir.
Kendisini taşıyana güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve tartışmalardan uzak tutar.
Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır. İşadamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte ya da yüzük olarak olabilir) taşımaları yararlı olacaktır. Özellikle yüzük olarak kullanıldığı zaman, kişinin kendisine güvenini artırır.
Kırmızımsı turuncu renkteki akikler (Carnelian) fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.